frugal purchases

These frugal purchases can save you hundreds of thousands of dollars. Sometimes in order to save money you have to spend money. How much money these things save you depends on frequency of use. These purchases not going to save you money if they just sit there, collecting dust. Deciding which purchases are worth the investment are based on your priorities and lifestyle. Some of these ideas may not be a good fit for your family (e.g. time or financial constraints). So you have to ask yourself what can you see yourself using regularly enough to save enough money over time?

Kitchen Frugal Purchases That Will Save You Money
Slow Cooker
Crock-Pot 6-Quart Cook & Carry Oval Manual Portable Slow Cooker, Stainless Steel
Cost: $30

Slow cookers use a lot less energy than a oven, makes cheap meats tender and flavorful and there are so many budget-friendly slow cooker recipes on the internet! Plus, it’s very convenient for busy people. Just dump it in and come back to a complete meal.

Instant Pot
Instant Pot DUO60 7-in-1 Multi-Use Programmable Pressure Cooker, 6 Qt
Cost: $99
The Instant Pot is energy efficient (saving up to 70% electricity in comparable cooking with other appliances like the oven). Plus, you are getting several kitchen appliances in one (e.g. yogurt maker, rice cooker, steamer, sauteer, and pressure cooker). One of my favorite features is how fast it cooks food and how it tastes like its been marinating for hours. Most meals can be made under 30 minutes. Cooking time is reduced by up to 70%.

 

Food Processor
Hamilton Beach 8-Cup Food Processor, Black
Cost: $30

A food processor will help you avoid convenience foods at the grocery store. You can use it to make homemade peanut butter, pesto, salsa, butter, mayonnaise and hummus so you won’t need to buy these things pre-made at the store anymore, which will definitely save you money. .Additionally, you can grind your own meat and shred cheese and vegetables.


Bread Machine
Oster 2-Pound Expressbake Bread Machine with 13-Hour Delay Timer
Cost: $60

A bread machine really takes the work out of making homemade bread. You just have to put the ingredients in and press a few buttons! You can make homemade bread for half the price of the store bought stuff if you shop around to get the best price on ingredients. The bread machine will pay for itself in months. Plus, store bought bread doesn’t compare to the taste of warm, fresh homemade bread. An added bonus is that you know what ingredients are going into your bread. No weird chemicals like in bread from the store.

Canners
Water-Bath Canner (for fruits, jams, jellies and pickles)
Granite Ware Steel/Porcelain Water-Bath Canner with Rack, 21.5-Quart, Black
Cost: $25
You will save the most money if you have your own garden with fruits.

Pressure Canners ( for vegetables, meats, poultry and seafood)
Presto 23-Quart Pressure Canner and Cooker
Cost: $85
Food Dehydrator
Presto Dehydro Electric Food Dehydrator
Cost: $60

A food dehydrator will help you cut down on food waste by preserving leftover fruit and vegetables. The price of things like jerky or dried fruits in the store is very expensive. The dehydrator will let you enjoy healthy snacks for a fraction of the price. Plus, all of the dehydrator recipes out there are very frugal!

Kitchen Aid Mixer
KitchenAid Artisan Tilt-Head Stand Mixer with Pouring Shield, 5-Quart
Cost: $299

The attachments are what will help you save money. You can grind your own meat, grate your own cheese and make your own pasta.The attachments are down below.


KitchenAid Food Grinder Attachment


KitchenAid 3-Piece Pasta Roller & Cutter Attachment Set

Vacuum Sealer
FoodSaver Vacuum Sealing System with Starter Kit
Cost: $90
A vacuum sealer keeps freezer foods fresher for longer and eliminates food waste due to freezer burn. There is some debate about if these will actually help you save money because  they are expensive and you will have to keep buying replacement bags. Whether you will save money on this gadget depends on your shopping and food habits. For instance, if you buy meat in bulk often, a vacuum sealer will come in handy and save you money in the long run.

Chest Freezer
midea Single Door Chest Freezer, 3.5 Cubic Feet, White
Cost: $200
Chest freezers are so useful especially if you are like me and don’t have much freezer space in your refrigerator! With a chest freezer, you can stock up on sale items like meats, cheese, milk, butter, etc and freeze them until you run out. For these items, I have a stock up price and buy several at once. This technique saves hundreds of dollars a year so this chest freezer will pay for its self in a year or less.


Cast Iron Skillet
T-fal  Pre-Seasoned Nonstick Durable Cast Iron Skillet, 12-Inch, Black
Cost: $35
Cast iron skillets last a lifetime! They are durable, inexpensive, versatile, and have great heat retention. Also, despite what some people say, they are easy to care for and maintain (just wash with warm water, season, keep dry, store carefully).  This is one of the cheapest frugal purchases that you can make and it will keep you from having to buy replacement pans (like with non-stick pans).

Hand Blender
Hamilton Beach 59765 2 Speed Hand Blender
Cost: $30

Blenders are great fo pureeing food to prevent food waste and making homemade milkshakes, smoothies, salad dressings, and juices. What I like about the hand blenders is that they are more affordable, portable and take up less space in your kitchen.

Soda Stream
SodaStream Fountain Jet Sparkling Water Maker Starter Kit
Cost: $68
A Soda Stream will only save you money if you are someone that drinks soda regularly and doesn’t want to give it up.
According to a Simple Dollar article, you can save about $0.25 per liter versus buying soda at the store if you go with the adapter and alternative flavorings and the carbonated water is a great deal cheaper than store bought stuff.

Meat Grinder
Gideon Hand Crank Manual Meat Grinder with Powerful Suction Base / Heavy Duty with Stainless Steel Blades
Cost: $30
You can save a substantial amount of money by looking for cheap cuts of meat and grinding it yourself especially if you buy meat on sale in bulk. Here is a an article that details the price breakdown for how much you save by grinding your own meat.

Yogurt Maker
Euro Cuisine YM80 Yogurt Maker
Cost: $40
Buying yogurt at the grocery store is so expensive! You can make it for a fraction of the cost at home. If you have an Instant Pot Duo, then you can make yogurt without a separate gadget!

Toaster Oven
BLACK+DECKER 8-Slice Extra Wide Convection Countertop Toaster Oven
Cost: $55
Toaster ovens use simnifically less energy than your oven. There are many things that you can make in your toaster oven and its great for warming up leftovers without turning on the oven.

Reusable K-Cup Pod
Fill N Save 4 Pack Reusable K Cups for Keurig 2.0 & Backward Compatible With Original Keurig 1.0 Models
Cost: $16 for a 4 pack
If you have a Keurig coffee maker, then this is a great investment because K-Cups are so expensive! With this reusable pod, you can fill it with any ground coffee that you want. An added bonus is that these are better for the environment.

Travel Coffee Mug
Contigo SnapSeal Byron Vacuum Insulated Stainless Steel Travel Mug, 20oz
Cost: $10
If I can take a cup of coffee with me running errands it keeps me from being tempted to stop at Starbucks or Dunkin’ Donuts so it probably saves me at least $20 a month. Also, if you bring your own cup into Starbucks you save $0.10

French Press
Bodum BRAZIL Coffee Maker, French Press Coffee Maker, Black, 34 Ounce (8 Cup)
Cost: $30
Make your own cold brew for much less at home

Reusable Grocery Bags
Reusable Reinforced Handle Grocery Tote Bag Large 10 Pack
Cost: $18
These will save you money in the long run if you shop at ALDI or Save-a-lot or anywhere that charges you extra for bags. They are also handy for shopping at Sam’s Club!

Cloth Napkins
Cotton Dinner Napkins White – 12 Pack – Soft and Comfortable – Durable
Cost: $25
Cloth napkins will keep you from having to buy paper napkins and paper towels all the time. You could also do the same thing with washcloths. Because they are cotton, they will last a long time, Think of how much you will save not buying paper towels or napkins!

Reusable Bags
BlueAvocado Re-Zip Seal Reusable Storage Bag Kit (Pack of 5)
Cost: $20

Reusable Snack Bags
Bumkins Reusable Snack Bag Small 2 Pack
Cost: $8 for 2 pack
Take them with you when your on the go. Not only will it save you money by making it less tempting to stop through the drive-thru but it will eliminate the added expense of buying sandwich bags!

Food Storage / Tupperware
Pyrex Storage Set, Clear, Red, Orange, Blue, Green(20 Pieces)
Cost: $30
Don’t waste your leftovers. Save them with Tupperware. I really recommend the glass food storage containers because the plastic ones do not hold up well over time.

Silicone Baking Mat
AmazonBasics Silicone Baking Mat – 2 Pack
Cost: $14
You won’t need to buy aluminum foil anymore with these baking mats.

Reusable Swiffer Sweeper Pads
Easily Greener Swiffer Sweeper, Reusable Refills, Pads for Wet and Dry Use, 6 Pack
Cost $9
These eco-friendly pads are rated for hundreds of wash cycles so you won’t have to buy disposable mop pads all the time.


Reusable Water Bottle with a Built in Filter
LifeStraw Go Water Bottle with Integrated 1,000 Liter LifeStraw Filter
Cost: $35
If you buy bottled water, a reusable water bottle with a built in filter will save you a lot of money. It turns tap water into fresh, great-tasting water for a lot cheaper than what it costs to buy bottled water on a regular basis.

If you hate drip coffee and don’t want to waste money going to Starbucks every morning, an Espresso machine will save you money in the long run

Reusable Microfiber Cloths
AmazonBasics Microfiber Cleaning Cloths – 24 Pack
Cost: $15
Microfiber cloths last forever so you will get a lot of use out of them. They are very absorbent (8 times its weight) so they can clean up spills better than paper towels. You can use them to clean almost every surface in your house and get rid of the smaller particles on surfaces since they are lint free. Cleans with or without a chemical cleaner.

Reusable Paper Towels
Bamboo Towels – Heavy Duty Eco Friendly Machine Washable Reusable Bamboo Towels 
Cost: $7
These towels will save trees and money. One roll replaces 6 months of towels.

Reusable Lunch Box
MIER Adult Lunch Box Insulated Lunch Bag, Double Deck Cooler
Cost: $16
It saves you money from having to buy brown bags, zip lock bags, plastic containers and more. It’s also great to keep snacks in when your on the go running errands so you aren’t tempting to go through the drive through.
Bottle Emptying Cap Kit
Flip-It! Deluxe Cap Kit
Cost: $20
It lets you get every last drop out of your bottles (food, cleaning and shampoo bottles) so that you get the most out of things you already bought.

Water Pitcher
Brita 10 Cup Everyday Water Pitcher with 1 Filter, BPA Free, White
Cost: $25

Food Storage Bin for Produce
Rubbermaid FreshWorks Produce Saver Food Storage Containers, Set of 3
Cost: $27
Keeps produce fresh up to 80% longer, allowing you to buy more produce when it’s on sale. It helps prevent spoiled and wasted produce.

Food Grade Gallon Buckets
Living Whole Foods 5 Gallon White Bucket & Lid – Set of 3 – Durable 90 Mil All Purpose Pail – Food Grade – Contains No BPA Plastic
Cost: $30
If you buy in bulk to save money, these buckets are an excellent way to store seeds, flour, sugar, pet food, rice or any number of other things without them going bad by keeping them dry, fresh, and bug-free. You may be able to find these buckets at a discount by asking your local businesses (bakeries, restaurants, and grocery stores) for them.

Food Sniffer
Cost: $120
How many times have you tossed meat because you “thought” it was bad? With this gadget now you will know for sure and prevent unnecessary food waste. This product is a bit expensive but it will pay for itself in a few years.

Home Frugal Purchases

Sewing Machine
Brother Feature-Rich Sewing Machine With 60 Built-In Stitches, 7 styles of 1-Step Auto-Size Buttonholes, Quilting Table, and Hard Cover
Cost:: $150
With a sewing machine, you can repair your clothes (holes, rips, etc), making them last longer or just buy the fabrics and make your own clothes. Accessories like scarves, hats, and mittens are especially cheaper to make than buying. Also, you can do your own alterations.

Clothes Line
Brabantia Lift-O-Matic Rotary Dryer Clothes Line – 196 feet
Cost: $75
Air drying your clothes will reduce your electric bill and increase the life of your clothes. This clothesline is sturdy and durable with adjustable height and weather protection.

Retractable Outdoor Dryer
Minky Retractable Reel Outdoor Dryer, 98-Feet Line Drying Space
Cost: $45
An alternative to a large clothesline is this smaller, retractable one that is great for people who life in apartments or don’t have large yards.

Drying Rack
AmazonBasics Foldable Drying Rack 
Cost: $25
Clothes drying rack for energy savings and gentle drying so your clothes last longer. It folds up for easy storage when not in use.

Octopus Hangers
Whitmor Clip and Drip Hanger with 26 Clips Blue & White
Cost: $15
Save energy, money, and clothes. This one has 26 clips so there is ample space for lingerie, hosiery, and those garments too fine for the dryer and it collapses when not in use for easy storage.

Energy Efficient Appliances
Buying energy efficient appliances is quite an investment, but will definitely save you money in the long run. Here is an article that compares various energy efficient appliances with traditional ones so you can see how much you save.

Blackout Curtains
NICETOWN Bedroom Blackout Curtains Panels – Window Treatment Thermal Insulated Solid Grommet
Cost: $20
Protect your furniture and floor exposed to the sun, while still helping you save money on heating and cooling your home. The greatest benefit is to bring you a good night’s sleep!

Water Filter System
iSpring RCC7 WQA Gold Seal Certified 5-Stage Reverse Osmosis Drinking Water Filter System – 75 GPD
Cost: $185
Encourages water consumption, reduces spending, and eliminates the need to transport and dispose of bottled water

Water Saving Toilet Fill Valves
Next by Danco HC660 HydroClean Water-Saving Toilet Fill Valve with Cleaning Tube
Cost: $30

Low Flow Showerhead
High Sierra’s All Metal 1.5 GPM High Efficiency Low Flow Showerhead
Cost: $40
Save 40% or more water and the energy to heat the water. The patented technology creates a spray that feels like a much higher-flowing showerhead while saving potentially hundreds of dollars a year in water and energy.. This showerhead is a Green Product, not only from the water and energy it saves, but also because of its compact design.

Ceiling Fans
Hunter 53237 Builder Plus 52-Inch Ceiling Fan with Five Brazilian Cherry/Harvest Mahogany Blades and Swirled Marble Glass Light Kit, Brushed Nickel
Cost: $90
A ceiling fan costs roughly a penny per hour, so the trick to saving money is using it more than the central air. Turn fans on only when you’re home and using rooms in which they’re located. Increase your house temperature by 4 degrees, or more if you are comfortable. In the winter, if you reverse ceiling fan rotation, it pushes warm air downward.

Programmable Thermostat
Honeywell 5-2 Day Programmable Thermostat
Cost: $25
You set it up to adjust the temperature when you are away or asleep when you don’t necessarily need to the air conditioner running more and thereby saving you money on your electric bill.

Surge Protector
Belkin 12-Outlet Power Strip Surge Protector
Cost: $30
Protect your electrics (and your investment on them) with a surge protector. This one is backed by a lifetime warranty and $300,000 connected equipment warranty

Energy Saving Socket Power Timer
Belkin Conserve Socket Energy Saving Outlet with Timer
Cost: $15
These socket timers save energy by completely cuts power after timer expires, which will also help you save on your electric bill.

Roku Streaming Stick
Roku Streaming Stick (3600R) – HD Streaming Player with Quad-Core Processor
Cost: $40
Drop your cable and get a streaming stick to save money. It works with all TV streaming services, including Amazon Instant Video, VUDU, Google Play, Netflix, Hulu, HBO, and 3,000 more channels. Plus, you get access to 300,000+ movies and TV episodes plus music, sports, games, international content, and kids’ programming.

HD Antenna
 50 Mile Range Amplified HDTV Antenna with Detachable Amplifier Signal Booster, USB Power Supply and 10 Feet Highest Performance Coaxial Cable-Black
Cost: $25
You could also replace cable with an HC antenna. Free for Life – Never pay expensive cable or satellite fees again! This antenna can pull in all of your local news, weather, sitcoms, kids and sports programs absolutely FREE. It’ll pull in hundreds of crystal clear digital & HD shows.

TV Tuner Card
HAUPPAUGE WinTV-DualHD Dual USB 2.0 HD TV Tuner for Windows PC 1595
Cost: $75
Save on the cost of a DVR with a TV tuner card instead. You will be able to record all your favorite shows and save them to your computer. Dual tuner: It’s a dual tuner so you can watch one TV channel while recording another. You will also receive Receive free over-the-air ATSC HD TV, plus clear QAM digital cable TV.

Rechargable Batteries
AmazonBasics AA High-Capacity Rechargeable Batteries (8-Pack) Pre-charged
Cost: $20
If you have lots of devices or toys that need batteries, rechargeable batteries will definitely save you money. These maintain 65% of original charge after being stored for 3 years so they last a long time!

Efficient Space Heater
Lasko 751320 Ceramic Tower Heater with Remote Control
Cost $50
Small, efficient space heaters can save a lot of money because you won’t have to use extra energy keeping some rooms heated.  This unit’s small footprint ensures effective, consistent heating without getting in the way.

Wifi Router and Cable Modem
TP-Link N450 Wireless Wi-Fi Router, Up to 450Mbps
Cost: $25
If you are paying a monthly fee to use your cable company’s Wifi Router and Cable Modem, you should definitely buy your own and save hundreds of dollars a year. They typically charge $10 to $15 per month to lease them..This particular wifi router is powerful yet budget-friendly. It will pay for itself in a couple of months!

Dryer Balls
Kikkerland Hedgehog Dryer Balls, Reusable
Cost: $7
Dryer balls will save you money two ways: one is that you won’t need to buy dryer sheets anymore and the second is that they allow hot air to flow more efficiently by lifting and separating laundry when they tumble so they will reduce the cost of drying clothes as well. I also like that they naturally soften fabrics and reduce static without any chemicals. They last for years too.
You can also make your own dryer balls out of wool. Here is the tutorial.

Motion-Activated Switches
If you are one of those people who are bad about remembering to turn the lights off when you leave the room, then this is a great purchase for your because it automatically turns lights on and off when you enter and exit a room.

Draft Stopper
Twin Draft Guard Extreme in Brown – Energy Saving Under Door Draft Stopper
Cost: $17
Save energy and money because the door draft snake makes heating and cooling your home more efficient by keeping outside air out. Cold air stays out…Heat stays in.

Fireplace Draft Stopper
Cost: $64
This will help you reduce your heating bill by stopping heat from escaping up your chimney.

Compact Fluorescent Light Bulbs
Philips 433557 100-watt Equivalent, Bright White (6500K) 23 Watt Spiral CFL Light Bulb, 4-Pack
Cost: $10

Shower Timer
Sonnet T-4660 Water Resistant Suction Cup Atomic Clock by Ken-Tech
Cost: $25
If you install a shower timer, you will save thousands of gallons of water and hundreds of dollars.

Phone/Tablet Case and Screen Protector
I have invested in a high quality case and screen protector for all my devices and because of that I’ve never had a cracked screen or broken device and I’ve dropped my phone and tablet dozens of times. If you are going to spend a lot of money on your phone and tablet, you should protect that investment.

Extended Warranties for Expensive Purchases
Recently, my MacBook screen stopped working and if I hadn’t purchased the AppleCare warranty, I would have been looking at over $1,000 in repairs instead I paid $200 (the cost of the AppleCare)! So there are definitely times when it saves a lot of money to buy an extended warranty. However, you really do have to read the fine print to find out what the warranties cover and decide if its worth the extra cost. These days they offer warranties for everything, but I would only consider them for some of the big ticket items.

Sling TV
Sling Television – A La Carte TV
Cost: $20 a month
Stop paying for channels that you don’t watch and replace cable tv

Fuel Efficient Car
Save money on gas with a fuel efficient car. Here is a list of the best ones.

E-Readers
Kindle Paperwhite E-reader – Black, 6″ High-Resolution Display (300 ppi) with Built-in Light, Wi-Fi 
Cost: $100
Save on the cost of books, textbooks and magazines. You can read your favorite books for a fraction of the cost of paperback and hardcover books. It also saves on space too. Because I’m an avid reader, I love using Kindle Unlimited for $9.99 a month. You can read as many books as you want for $9.99 a month.Join Amazon Kindle Unlimited 30-Day Free Trial

Amazon Prime Membership
Cost: $50
If you order from Amazon occasionally, it will save a lot of money on shipping costs. Try Amazon Prime 30-Day Free Trial

Garden, Health and Hygiene Frugal Purchases

Push Lawn Mower
American Lawn Mower 1204-14 14-Inch 4-Blade Push Reel Lawn Mower
Cost: $70
It will help you save on the price of gas, oil and tune-ups that regular mowers need.The blades hardly ever need to be sharpened. I recommend it especially for smaller yards.

Solar Outdoor Lighting
Litom SOLAR LIGHTS OUTDOOR 24 LEDs, Super Bright Motion Sensor Lights with Wide Angle Illumination, Wireless Waterproof Security Lights for Wall, Driveway, Patio, Yard, Garden
Cost: $20
Save money on electricity with solar outdoor lighting. This product provides a super bright level of illumination for a wide area, which is much brighter than other similar solar lights in the market.

Heirloom Seeds
16,500 Non GMO Heirloom Vegetable Seeds Survival Garden 40 Variety Pack
Cost: $15
Growing your own vegetables will save you a significant amount of money on your grocery bill every year (nearly $600 annually according to an article at TIME.com). Also, home grown vegetables tastes so much better than store-bought ones!

Herb Garden
Culinary Herb Seed Collection – 100% NON-GMO, Easy-to Grow Heirloom Herb Garden – Basil, Chives, Cilantro, Dill, Lavender, Oregano, Parsley, Rosemary, Sage and Thyme.
Cost: $15
Buying fresh herbs at the grocery store is so expensive and much of it goes to waste because you can’t use it all before it goes bad. Herb gardens are great for beginners and don’t require a lot of space. You can plant them in mason jars or tin cans indoors (just make sure they are near the window) so its great for apartment owners.

Reusable Menstrual Cup
Diva Cup
Cost: $25
A Diva Cup is a reusable menstrual cup that is worn internally and collects your menstrual blood.
It can certainly save you a lot of money on disposable feminine hygiene products, if you are willing to try. Some women don’t like them because they just can’t get used to them or don’t have the time to practice.

Cloth Diapers & Cloth Baby Wipes
OsoCozy Flannel Baby Wipes – Reusable And Washable – Use With Cloth Diapers And Other Cleanups – Soft And Absorbent – 15 Pack
Cost: $10
– Long-lasting, easily washable, reusable baby wipes  save you time and lots of money you’d be spending on replacements, or disposable wipes.

Hair Clippers
Wahl Color Pro Complete Hair Cutting Kit 79300-400T
Cost: $20
Save money on going to the barber shop and cut your own hair (or trimming). This kit comes a complete set of color coded combs, haircutting accessories, and full color instructions with step-by-step guidance for an easy and great looking home haircut.

Electric Shaver
Philips Norelco Electric Shaver
Cost: $30
Save money on disposable razors and shaving cream with this shaver.

Gym Equipment
Weslo Cadence G 5.9 Treadmill
Cost: $280
Save money on a gym membership and buy your own equipment. This particular treadmill is a great value for the money.